Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (54 entries)

note: #-#-#-#-#  tmp-maintenance.pot (Maintenance 2.5)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Standard Fonts
pt: Fontes padrão

en: Google Web Fonts
pt: Fontes web do Google

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Exclude pages
pt: Excluir páginas

en: Pro version
pt: Versão Pro

en: Fruitful Code projects
pt: Projectos da Fruitful Code

en: Support
pt: Suporte

en: Page title
pt: Título da página

en: Headline
pt: Cabeçalho

en: Description
pt: Descrição

en: Footer Text
pt: Texto do rodapé

en: Logo
pt: Logótipo

en: Upload Logo
pt: Carregar logótipo

en: Admin bar
pt: Barra de administração

en: Show admin bar
pt: Mostrar barra de administração

en: Service temporarily unavailable
pt: Serviço temporariamente indisponível

en: Google Analytics ID
pt: ID do Google Analytics

en: Blur intensity
pt: Intensidade do desfoque

en: Background blur
pt: Fundo desfocado

en: Apply a blur
pt: Desfocar

en: Login On / Off
pt: Início de sessão On / Off

en: CSS Code
pt: Código CSS

en: Select the page to be displayed:
pt: Seleccione a página a ser mostrada:

en: Not available object.
pt: Objecto não disponível.

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Upload Background
pt: Carregar fundo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Font color
pt: Cor da fonte

en: Font family
pt: Família da fonte

en: Have any questions?
pt: Tem algumas dúvidas?

en: You may find answers to your questions at <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/plugin/maintenance">support forum</a><br>You may  <a target="_blank" href="mailto:mail@fruitfulcode.com?subject=Maintenance plugin">contact us</a> with customization requests and suggestions.<br> Please visit our website to learn about us and our services <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
pt: Poderá encontrar respostas às suas dúvidas no <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/plugin/maintenance">fórum de suporte</a>.<br>Pode <a target="_blank" href="mailto:mail@fruitfulcode.com?subject=Maintenance plugin">contactar-nos</a> para pedidos de personalização e sugestões.<br> Por favor, visite o nosso site para nos conhecer e aos nossos serviços em <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Premium WordPress themes
pt: Temas WordPress Premium

en: ANAGLYPH - One page / Multi Page WordPress Theme
pt: ANAGLYPH - Tema WordPress para página única / múltiplas páginas

en: Love.ly - Simple & Elegant WordPress theme
pt: Love.ly - Tema WordPress simples e elegante

en: Zoner - Real Estate WordPress theme
pt: Zoner - Tema WordPress para imobiliária

en: Extended functionality
pt: Funcionalidades adicionais

en: Purchase <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> version  with extended functionality. %1$s If you like our plugin please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">rate it</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">leave feedbacks</a>.
pt: Compre a versão <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> com funcionalidades adicionais. %1$s Se gostar do nosso plugin, por favor <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">avalie-o</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">deixe feedbacks</a>.

en: Demo website
pt: Site de demonstração

en: Website is under construction
pt: O site está em construção

en: Maintenance mode is on
pt: Modo de manutenção activo

en: Website will be available soon
pt: O site estará disponível em breve

en: Permission access denied!
pt: Acesso negado!

en: You entered your login are incorrect!
pt: O nome de utilizador que introduziu está incorrecto!

en: You entered your password are incorrect!
pt: A senha que introduziu está incorrecta!

en: You entered your login and password are incorrect!
pt: O nome de utilizador e senha que introduziu estão incorrectos!

en: User Login
pt: Iniciar sessão

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Password
pt: Senha

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Login
pt: Entrar

note: Description of the plugin/theme
en: Take your website for maintenance away from public view. Use maintenance plugin if your website is in development or you need to change a few things, run an upgrade. Make it only accessible by login and password. Plugin has a options to add a logo, background, headline, message, colors, login, etc. Extended PRO with more features version is available for purchase.
pt: Faça a manutenção do seu site longe da vista do público. Utilize um plugin de manutenção se o seu site estiver em desenvolvimento, se precisar de alterar algumas coisas, ou executar uma actualização. Torne-o acessível através de iniciar sessão com nome de utilizador e senha. O plugin tem opções para adicionar logótipo, fundo, cabeçalho, mensagem, cores, início de sessão, etc. Está disponível para compra uma versão Pro com recursos adicionais.
